Teoria fizyki i śmierci ,, Moje serce i inne czarne dziury'' Jasmine Warga

 Dzięki temu nie ma się wrażenia przytłoczenia. Dzięki skrajnym emocjom bohaterów książka mocno oddziałuje na emocje czytelnika, i nawet po zakończeniu czytania, pozostaje długo w pamięci.

Samobójstwo co raz częściej dotyka ludzi młodych, którzy nie potrafią poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości. Wysyłają oni sygnały, które często są ignorowane ze względu na to, że młodzież bywa w tym czasie bardzo niestabilna emocjonalnie i szuka swojej drogi. ,, Moje serce i inne czarne dziury'' jest książką, która pokazuje, że zawsze należy sobie pomagać i nie odwracać się od siebie.  

Opis

   Brzmi jak ogłoszenie z portalu randkowego, prawda? Szesnastoletnia Aysel trafia na jeden z portali jednak na stronie dla osób, które chcą umrzeć! Dokładnie do działu ,,Partnerzy do Samobójstwa". Aysel wchodzi tam często, bo...chce ze sobą skończyć i szuka kogoś, kto jej w tym pomoże. Boi się, że w ostatnim momencie, gdy będzie sama, zabraknie jej odwagi.
   W małym miasteczku, gdzie wszyscy się znają, nie ma życia dla córki mordercy. Mimo, że od zbrodni minęły już trzy lata, w szkole nadal jej unikają i szepczą za plecami. Matka i siostra traktują ją jak wyrzut sumienia.
    Roman, który umieścił ogłoszenie, jest rok starszy od Aysel i mieszka niedaleko. Dziewczyna odpisuje na wiadomość i dochodzi do spotkania. Roman intryguje Aysel od samego początku. To fajny chłopak! Co strasznego go spotkało, skoro teraz planuje własną śmierć?
   Wspólnie zawierają pakt i zaczynają przygotowania. Jednak im bliżej planowanego dnia śmierci, tym bardziej Aysel dzięki Romanowi chce się żyć.Recenzja

   Autorka porusza bardzo ważny temat współczesnego świata. Co raz więcej osób cierpi na depresję co często prowadzi do samobójstwa. Aby ją wyleczyć bardzo ważna jest postawa samego chorego, jednakże otoczenie również odgrywa ważną rolę.

   Aysel jest dziewczyną, która interesuje się fizyką, ale nęka ją zdarzenie sprzed kilku lat, które nie daje spokoju. Matka i siostra nie pomagają jej poradzić sobie z zaakceptowaniem tego, że jej ojciec jest mordercą, a ponad to traktują ją jak wyrzutka.
   Dziewczyna zazwyczaj siedzi cicho, i stara się nie wychylać aby nie zwracać na siebie niepotrzebnej uwagi innych.
   Nie może jednak znieść pełnych wyrzutów spojrzeń matki i oskarżycielskich szeptów rówieśników.
Postanawia odebrać sobie życie, ale obawia się decydującej chwili by się nie wycofać. Wraz z Romanem na specjalnej stronie dla samobójców zawiera umowę dotyczącą ich wspólnej śmierci.

   Roman  z reguły jest fajnym chłopakiem, ale skrywający w sobie mroczną tajemnicę, której nie zamierza zdradzić koleżance. Jest to postać drugoplanowa, ale odgrywająca bardzo istotną rolę w powieści. To dzięki Romanowi dziewczyna odnajduje chęć do życia.

   Jasmine Warga przedstawiła postawę gdy widząc niepokojące zachowanie u bliskiej osoby, zwyczajnie je ignorujemy zamiast podjąć jakiekolwiek działania.
   Książka jest prowadzona w napięty sposób poprzez odliczanie dni do daty śmierci. Jej tematyka jest nakreślona w taki sposób tworząc wrażenie realistycznej historii. Stworzona jest w sposób prosty i przejrzysty.
   Autorka wplata w ogólny wątek pojęcia z dziedziny fizyki, którą interesuje się dziewczyna oraz informacje dotyczące muzyki klasycznej czym odwraca uwagę czytelnika od głównego wątku.
Zbudowała bohaterów do, których czytelnik przywiązuje się od pierwszych stron.
Bohaterowie nie odnosili się z przeżywanymi uczuciami wobec innych, ale skrywali je pod płaszczem normalności.

   Dzięki temu nie ma się wrażenia przytłoczenia. Dzięki skrajnym emocjom bohaterów książka mocno oddziałuje na emocje czytelnika, i nawet po zakończeniu czytania, pozostaje długo w pamięci.,,Może wszyscy mamy w sobie ciemność, tylko niektórzy z nas radzą sobie z nią lepiej niż inni.''
- Jasmine Warga PODSUMOWANIE

   Książka jest inspiracją przeżyć autorki. Na jej końcu umieściła telefony zaufania oraz strony internetowe, które są przydatne dla osób cierpiących na depresję oraz tych którzy chcą im pomóc.
   Jasmine Warga pokazała w powieści, że nigdy nie należy ignorować niepokojących sygnałów, ale też nie można od razu narzucać się z pomocą. Choć nie zawsze droga do wyzdrowienia jest prosta i szybka to należy podejmować walkę.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.