Bądź profesjonalistą w swojej pasji

 W obliczu problemu przygotowałam kilka zasad jak dobrze fotografować. Z tym że skupiłam się na dokładności kompozycyjnej zdjęcia niż na jego zaawansowanych funkcjach. Poniższe zasady pozwolą na wykonanie dobrego zdjęcia.


Istnieje mnóstwo książek i magazynów fotograficznych opisujących zasady fotografowania. Problem w tym, że są one napisane za pomocą profesjonalnego języka, którego nie zawsze sposób zrozumieć dla zwykłego laika. W obliczu problemu przygotowałam kilka zasad jak dobrze fotografować. Z tym, że skupiłam się na dokładności kompozycyjnej zdjęcia niż na jego zaawansowanych funkcjach. Poniższe zasady pozwolą na wykonanie dobrego zdjęcia.


Wielkość przysłony, a natężenie światła

Dla większości może to brzmieć jak magia, ale bez obaw nie będę poruszać w tekście stricte fotograficznych pojęć i zasad, bo u samego progu nie chciałabym zanudzać. 
Zwrócę uwagę na dokładność kompozycyjną zdjęcia tak, aby było ono wykonane poprawnie. Bo nawet bardzo drobne szczegóły mają bardzo duży wpływ na jakość zdjęcia. 


1. Staraj się fotografować w poziomie bo oczy masz obok siebie, a nie jedną nad drugim. 

Zawsze tą uwagę zwracał mi nauczyciel fotografii gdy widział moje zdjęcie wykonane w pionie. 
Zdjęcie poziome pozwala uchwycić więcej szczegółów i objąć większy obszar dzięki czemu dokładniej zamyka kompozycję.

2. Nie zamykaj zdjęcia na stawach 

Nie należy wykonywać zdjęcia tak by kończyło się ono na kolanach, łokciach, nadgarstkach ponieważ pozbawiamy naszego modela kończyn. Lepiej zamykać zdjęcie w połowie uda czy łydki, a najlepiej jest wykonywać zdjęcia całej postaci.

Przykładowe zdjęcia


3. Poranek albo wieczór  

Dotyczy to głównie okresu letniego gdy mamy mocne słońce. Zdjęcia wykonane popołudniu dają wrażenie ,, spalonego’’ czego przyczyną jest prześwietlenie ostrym światłem. Zdjęcia należy wykonywać wczesnym rankiem lub wieczorem gdy mamy miękkie, delikatne światło. 


Przylaszczka ( zdjęcie wykonane poprawnie) 4. Słońce chowaj za drzewa  

Fotografując krajobraz pod słońce należy je chować za drzewa lub za inne obiekty tak aby nie było na zdjęciu jasnej plamy. Dotyczy to także innych świateł np. na scenie gdy chcemy sfotografować piosenkarza lub tancerza. 


Puszcza Knyszyńska ( zdjęcie wykonane poprawnie) 5. Gałęzie wychodzą z rogu zdjęcia  

Fotografując gałązki najlepiej jest gdy wychodzą one z rogu zdjęcia, a nie ze środka krawędzi fotografii.

Przykładowe zdjęcia6. Nie dziel na pół 

Głównie chodzi tu o relację ziemia- niebo, woda-niebo. W tym przypadku dajemy większy obszar tego co jest w danej chwili ciekawsze. Zdjęcia wykonujemy na 1/3 wysokości od góry lub dołu w zależności od tego co chcemy pokazać. Ta zasada dotyczy także w przypadku fotografowania ludzi.

Krajobraz Tatrzański ( zdjęcie wykonane poprawnie) 


7. Wypływająca woda ze zdjęcia 

Ten efekt występuje wtedy gdy na zdjęciu linia wody jest przechylona. Na ekranie aparatu jest możliwe ustawienie kratki, która jest bardzo przydatna przy zachowaniu pionów i poziomów. 


Zalew Czapielówka ( początki fotografii) Źle 

Kilka prostych do zapamiętania zasad, które pozwolą na zachowanie dobrej kompozycji zdjęcia. Mimo ich należy jednak poznać profesjonalne pojęcia fotograficzne, aby móc wykonywać lepszej jakości zdjęcia i by móc w pełni wykorzystywać swój aparat. 

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.